Українська зірка на небосхилі світової сцени.
Українська зірка на небосхилі світової сцени.
До 140-річчя від дня народження славетної української співачки
Соломії Крушельницької.
Упродовж свого артистичного життя співачка виступала на оперних сценах найвідоміших театрів багатьох країн, співпрацювала з Баттістіні, Карузо, Шаляпіним, Мишугою, Тітто Руффо. Її мистецтво - надбання світової музичної культури. Проте сама Соломія Крушельницька завжди пам'ятала про свої коріння і ніколи не втрачала зв'язку з рідним краєм. Тому такими частими були приїзди співачки на Батьківщину, зокрема, до Львова. В одному з листів співачка писала: «Мені радісно вертатися в свої сторони із-за багатьох причин. Перше всього зобачуся зі своїми людьми, а також, будучи у Львові, щось дасться зробити і для руської музики…».
Її сценічна кар'єра була стрімкою. Ще студенткою консерваторії Галицького музичного товариства, вона блискуче дебютувала на сцені Міського театру Скарбека (нині Національний академічний театр ім. М. Заньковецької) в опері «Фаворитка» Доніцетті. А згодом продовжила свою освіту в Італії. Проте до Львова поверталася при будь-якій нагоді. Так, у 1903 році Крушельницька взяла участь у благочинному концерті, кошти від якого призначалися на будівництво українського народного театру у Львові. У тому ж році вона виступала на сцені Міського театру, який носить нині її ім'я. Тоді львівська преса зазначала: «Можна сказати, що співачка тріумфально в'їхала до Львова, з якого кілька років тому випливала на широкі води артистичної кар'єри».
Тривалий час Крушельницька була Примою «Ля Скала», куди її запросив сам Артуро Тосканіні. Сучасники визнавали її символом досконалості і неперевершеності в оперному мистецтві І захоплювались цілісністю та багатогранністю її особистості. Зокрема, польський поет Гурський після зустрічі з Крушельницькою писав до неї так: «…Щиро вдячний за те, що мав змогу пізнати не лише видатну співачку та надзвичайно рідкісну акторку, але й водночас шляхетну жінку - таку добру, таку чуйну, таку поетичну і просту». Вона була кращою виконавицею в операх Вагнера і Ріхарда Штрауса, які й понині вважають надто складними у виконанні. Біографи співачки переконані, що саме їй завдячує своєю тріумфальною ходою по театрах світу опера Пуччіні «Мадам Батерфляй» Адже перше виконання твору на сцені Міланської «Ля Скала» провалилося. Ситуацію врятував видатний італійський диригент Артуро Тосканіні. Він переконав композитора зробити в опері купюри, тобто скоротити, а на роль Чіо-чіо-сан запросити Соломію Крушельницьку. Пуччіні прислухався до поради, хоча не дуже уявляв у ролі японки високу українку, зріст якої 1,80м. Поновлена прем'єра «Баттерфляй» відбулася у травні 1904 року в оперному театрі «Гранде» в місті Бреша (Італія) і мала величезний успіх. А невдовзі Крушельницька отримала в подарунок портрет Пуччіні з надписом «Найчарівнішій і прекрасній Баттерфляй».